radio LIVE tv LIVE
meer NPO start

Ilse is nog steeds 'economisch dakloos' maar hoeft niet meer in auto te slapen: 'Mooi dat zoveel mensen wilden helpen'

Ilse is nog steeds 'economisch dakloos' maar hoeft niet meer in auto te slapen: 'Mooi dat zoveel mensen wilden helpen'
Ilse vond een logeeradres
Bron: EenVandaag

Ilse is economisch dakloos en moest 4 jaar lang noodgedwongen in haar auto slapen. Maar sinds een paar maanden heeft ze een tijdelijke oplossing. In het weekend verblijft ze in een stacaravan en doordeweeks bij een gezin dat hulp aanbood. "Zo ontroerend."

Een paar maanden geleden vertelde Ilse Bonthuis haar verhaal in de uitzending van EenVandaag, nadat ze zich in de chat had gemeld. Ze woonde jarenlang in Groningen, maar moest wegens persoonlijke omstandigheden verhuizen naar Eindhoven. Een huis vinden lukte alleen niet. Ze woonde als 'economisch dakloze' in haar auto.

'Zo ontzettend ontroerend'

Haar verhaal maakte veel indruk, en al snel meldden verschillende mensen zich bij ons in de chat omdat ze iets voor Ilse wilden doen. Ilse nam met iedereen contact op. "Zo ontzettend ontroerend was het", vertelt Ilse. "Ik had daardoor zoiets van: ja, er zijn er toch heel veel mensen die wel goed doen of meedenken met de medemens."

"Ik vond het ook wel heel mooi om te zien dat zoveel mensen ook echt iets aanboden, ik kon zelfs gratis een boot ophalen", laat ze weten.

Om de beurt koken

Uiteindelijk vond Ilse op deze manier zelfs het adres waar ze nu doordeweeks verblijft. "We hebben eerst kennisgemaakt en ik heb nog een paar weken rustig contact opgebouwd, want het moet wel klikken." Maar die klik is er, en ondertussen kan Ilse al een paar maanden in haar eigen slaapkamer verblijven bij het gezin.

"Het is een gezin met twee kinderen, een van 9 en een van 6. En die vinden het ook heel leuk, ze zitten te wachten als ik thuiskom." Met het avondeten, eet Ilse gewoon gezellig mee. "Of ik kook, bijvoorbeeld stampot met suddervlees. En als zij een keer 's avonds moeten werken, breng ik het naar ze toe. Het gaat allemaal heel spontaan."

Eigen plek erg waardevol

Bij het gezin is ze van maandag- tot donderdagavond, maar in het weekend en in de vakanties heeft Ilse een plekje voor zichzelf: een stacaravan op een camping. "Ik heb geld bij elkaar gesprokkeld, gespaard en van mijn moeder geleend om die te kopen."

En al is het gezellig bij haar logeeradres, een plek voor haarzelf is erg waardevol. "Ik ga vrijdag gewoon lekker na mijn werk naar de caravan en in het weekend heb ik mijn eigen plekje. En dat is ook even rust voor het gezin waar ik zit, dan kunnen zij ook hun eigen dingen doen."

Geen woonbestemming

Een echte oplossing is het niet, want Ilse mag er dus alleen in weekenden en tijdens vakanties verblijven. Haar stacaravan heeft namelijk geen 'woonbestemming', maar een 'recreatiebestemming'. Daardoor is het alleen toegestaan om erin te verblijven in je vrije tijd.

Zelf is Ilse een voorstander van uitzonderingen op deze regels. "Ze moeten daar in Den Haag gewoon gaan opschieten om het te gedogen. Dat je er bijvoorbeeld kan wonen als je kan aantonen: ik ben actief woningzoekende. Ik reageer elke dag op huisjes, ook al ben ik nog lang niet aan de beurt, ik reageer wel. Ik ben er alle dagen mee bezig. Als je dat kan laten zien, dan vind ik dat dat moet kunnen."

Bekijk ook

'Even echt genieten'

Maar in de auto hoeft ze in ieder geval niet meer te slapen. Een van de dingen die ze daar het lastigst aan vond, was dat haar kinderen niet een nachtje bij haar konden logeren. Maar met de komst van de caravan, kan dat nu dus soms wel. "Ze zijn in augustus 3 weken geweest. Dat vonden ze heerlijk, gewoon ook even uit hun omgeving weg en even tijd met mama."

Normaal gesproken moesten ze afspreken bij Ilses moeder in Groningen als ze elkaar wilden zien, of spraken ze elkaar aan de telefoon. "Dat is toch anders. Maar nu was het voor het eerst in een paar jaar echt genieten."

Sociale contacten

Daarnaast lukt het stukken beter om sociale contacten te onderhouden, nu ze in de weekenden haar eigen plek heeft. "Je weet gewoon: in het weekend kan ik in ieder geval lekker mijn eigen ding doen. Kan ik gewoon lekker naar vrienden toe of mensen op de camping uitnodigen."

En ook daar heeft ze al mensen leren kennen die er altijd aanwezig zijn in het weekend. "Er zitten ook meerdere mensen zoals ik, die geen woning kunnen vinden en gewoon uit nood in een stacaravan zitten. Dan begrijp je elkaar ook gelijk, je bouwt een vriendschap op."

Bekijk ook

Open over situatie

Een permanente oplossing is dus nog niet echt in zicht, maar Ilse blijft positief. "Tuurlijk, het is een probleem, maar ik zie het niet als een probleem. Ik zie het meer als een drempel waar je overheen moet totdat je je plekje hebt. Dus ja, ik sta gewoon aan de ene kant van de deur en ik wil graag naar die andere kant."

In de tussentijd vindt ze het belangrijk om open te zijn over haar situatie, en ze hoopt daarmee ook anderen te inspireren die hetzelfde meemaken. "Als mensen ook in deze situatie zitten: kom er gewoon voor uit. Het is geen schande, het is gewoon iets wat je overkomt. En hoe meer je erover praat, hoe meer je losmaakt bij mensen, hoe meer tips je kan krijgen van mensen, of misschien zelfs hulp of onderdak."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Minder zorgstudenten in het mbo, terwijl personeelstekort groeit: 'We moeten ons rot schrikken als samenleving'

Het aantal studenten op mbo-opleidingen voor verpleegkundigen en verzorgenden blijft maar dalen. In de laatste 5 jaar ging het om een daling van 30 procent, terwijl er juist veel vraag is naar zorgpersoneel. De MBO Raad wil nu actie van het kabinet.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Kans op inslag van asteroïde 2024 YR4 op aarde steeds groter, maar volgens deze ruimteonderzoeker hoeven we niet bang te zijn

Kans op inslag van asteroïde 2024 YR4 op aarde steeds groter, maar volgens deze ruimteonderzoeker hoeven we niet bang te zijn
Bron: Unsplash

Een groep astronomen trekt aan de bel, want de kans dat een asteroïde de aarde gaat raken wordt steeds groter. In 2 weken tijd steeg deze van 2,6 naar 3,1 procent. "Historisch, maar niet te vergelijken met de asteroïde die dinosaurus heeft uitgeroeid."

De asteroïde, die volgens NASA op 22 december 2032 de aarde zou kunnen raken, heeft zelfs al een naam: 2024 YR4. Hij heeft een geschatte doorsnee van tussen de 40 en 90 meter, en verplaatst zich met een snelheid van meer dan 10 kilometer per seconde. Mocht hij de aarde raken, dan krijgen we dus met een flinke klap te maken.

'Neem het met een korrel zout'

Zijn we over 7 jaar in gevaar? Als je het aan ruimtevaartspecialist Angelo Vermeulen vraagt, niet. "Je moet het met een grote korrel zout nemen", merkt hij op. "Het is een vrij relatief hoog cijfer. Maar de gemeenschap van astronomen wereldwijd maakt zich eigenlijk geen zorgen."

"Want wat er meestal gebeurt, is dat naarmate men meer en meer informatie te weten komt over de baan en de snelheid van de asteroïde, door meerdere metingen te doen, ze zich eigenlijk realiseren dat de kans kleiner wordt dat hij de aarde zou raken."

Bekijk ook

Nog geen 'doomsdag'

"Dit is dus zeker nog geen 'doomsday-scenario'", zegt Vermeulen. Op het moment van de eerste observatie is de asteroïde namelijk nog ver verwijderd van de aarde. Het is een klein object in de verre verte. Om hem te spotten hebben astronomen een sterke telescoop nodig.

"Dan probeer je zo goed mogelijk de baan en de snelheid op te meten", legt hij uit. "Het percentage gaat dan vaak schommelen, soms omhoog en dan soms weer omlaag. Wanneer hij dichterbij de aarde zit kunnen we hem veel makkelijker observeren en opmeten." Pas dan kunnen astronomen écht spreken over de kans op een inslag. "Maar in het verleden is eigenlijk altijd gebleken dat die kans dan 0 procent werd en dat het dan langs de aarde heen vliegt."

Meerdere asteroïden in zonnestel

Naast 2024 YR4 vliegen er meer dan een miljoen asteroïden door het zonnestel, weet Vermeulen. Tussen Mars en Jupiter zit een asteroïdengordel waar een groot deel van deze 'mini planeetjes' vliegen. "Die zitten daar eigenlijk vrij veilig, want ze draaien in een baan om de zon. Ze zijn geen bedreiging."

"Maar er zijn dus ook asteroïden die los door het zonnestelsel vliegen." En voor die losse - zoals 2024 YR4 - moeten we uitkijken. "Ze zouden mogelijk op de aarde kunnen neerstorten. En dat is in het verleden al gebeurd, er zijn genoeg voorbeelden. De bekendste is natuurlijk het uitsterven van de dinosauriërs, veroorzaakt is door zo'n inslag."

Bekijk ook

Zeer zeldzame gebeurtenis

Ook in de Amerikaanse staat Arizona sloeg zo'n 50.000 jaar geleden een asteroïde in. Onderzoekers schatten in dat deze een diameter van ongeveer 50 meter had en rond de 300.000 ton woog. "Je kan hem bezichtigen, een prachtige geologische formatie", noemt de ruimtevaartspecialist het.

De aarde blijft dus niet gespaard van zulke inslagen, vertelt Vermeulen. "Maar dat het zal gebeuren in een tijdbestek van een mensenleven is zeer zeldzaam."

DART

Ook vertelt de ruimtevaartspecials dat NASA technologie heeft ontwikkeld om de banen van asteroïden te wijzigen, zodat ze de aarde niet raken. "Tijdens die missie, genaamd DART, heeft men met een ruimte toestel van ongeveer 600 kilo recht op een asteroïde laten inslaan om te zien of we de baan van die asteroïde konden wijzigen."

"En dat is een groot succes geworden", gaat hij verder. De baan is zelfs veel meer veranderd dan gehoopt. "Dus we kunnen asteroïden wel van een baan doen afwijken. En als je dat op tijd doet, zelfs al is het een kleine wijziging, dan heeft het groot effect wanneer het in de buurt van de aarde komt."

Bekijk ook

Tsunami als gevolg

Maar stel het gebeurt wel, hoe zou dat er dan uit zien? "De gevolgen van zo'n inslag zijn niet te overzien", antwoordt Vermeulen. "Maar het zal minder apocalyptisch zijn dan wat je ziet in films."

En dat komt vooral doordat het grootste oppervlak van de aarde, ongeveer 70 procent, bedekt is met water. "In het Los Alamos National Laboratory heeft men een computersimulatie laten maken (van een asteroïde inslag, red.). En zo hebben ze ontdekt dat het best meevalt. Wat je krijgt is een tsunami, en het blijkt dat maar een fractie van de totale energie van die asteroïde omgezet wordt in golven. De golven zullen niet zo heel ver reizen. Dus we kunnen daar ook wel wat wat geruster over zijn."

Aardbevingen en klimaatverandering

Wel kan die eventuele inslag op 22 december 2032 voor seismisch effecten zorgen, zoals een aardbeving. "En in een gebied waar veel vulkanische activiteit is, kan het die activiteit gaan uitlokken. Want je krijgt bij een inslag sowieso een enorme schokgolf als een asteroïde in de atmosfeer ontploft of op aarde neerstort." Hij vergelijkt het met honderdmaal de kracht van een bom van Hiroshima.

"En als zo'n ding in de atmosfeer komt, genereert dat verder ook heel veel hitte waardoor het branden kan veroorzaken", gaat Vermeulen verder. "Dat is een effect dat lang na de inslag nog kan blijven doorwerken, het werpt allerlei stoffen in de atmosfeer op, die dan een deel van het zonlicht kunnen blokkeren en waardoor je het klimaat kan gaan verstoren."

Kans op een asteroïde inslag op aarde wordt steeds groter, maar volgens deze ruimtespecialist hoeven we niet bang te zijn

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant