radio LIVE
meer NPO start

Google gaat accounts die niet meer gebruikt worden verwijderen: 'Data opslaan kost geld'

Google gaat accounts die niet meer gebruikt worden verwijderen: 'Data opslaan kost geld'
Bron: Pexels

Vanaf vandaag gaat Google accounts die 2 jaar niet meer gebruikt zijn, opschorten. De voornaamste reden is veiligheid, maar er zit ook een duurzaam aspect aan. De opslag kost kost namelijk ontzettend veel energie.

De veiligheidsreden is volgens cyber security-expert Dave Maasland vrij legitiem. "Het feit is natuurlijk dat als je al 2 jaar je account niet hebt gebruikt, om wat voor reden dan ook, de kans groot is dat je inderdaad nog een oud wachtwoord gebruikt, die misschien al eens eerder is uitgelekt." In dat geval zou iemand het account kunnen overnemen en vanuit daar phishing e-mails kunnen versturen.

Datacentra's

Maar er zit ook een hele andere kant aan. De data neemt namelijk enorm veel ruimte in. En om die reden staan er allerlei datacentra te draaien. Maasland denkt dat het uiteindelijk ook een kwestie is van 'data is geld'. "Hoe meer je opruimt, hoe effectiever het voor Google is om die data weer vrij te hebben."

De loeiende datacentra kosten niet alleen energie, maar ook water, koelwater om precies te zijn. "Niet alleen voor de data die gebruikt wordt, maar ook voor het productieproces, het schoonmaken en het bewerken van de materialen. Dat kost behoorlijk veel. En ook dat bespaard Google hiermee", zegt Van Gastel.

Bekijk ook

Zes HD-bioscoopfilms

Volgens de Volkskrant staat de opslag die Google reserveert voor een Google-account, 15 gigabyte, gelijk aan de opslag van 6 HD-bioscoopfilms. Ook Bernard van Gastel zegt dat dit overeen komt. Hij is hoogleraar duurzame digitalisering aan de Radboud Universiteit.

"Vroeger was een DVD net iets onder de 5 gigabyte, maar de compressietechnieken zijn flink verbeterd. Afhankelijk van de kwaliteit die gekozen is, de frame rate, de kleurendiepte en andere zaken, kost het ongeveer een paar gigabyte."

Bekijk ook

Besparing

Hoeveel energie er precies wordt bespaard, is niet te zeggen. Daarvoor zouden we het exacte aantal inactieve accounts en hun gigabytes aan opslag moeten weten. Wel bekend is dat er in 2020 1,8 miljard actieve Google gebruikers waren. In een reactie laat Google weten dat het overgrote deel al jaren niet meer wordt verbruikt en daarmee een veiligheidsrisico vormt voor de gebruiker.

De Radboud Universiteit heeft onderzoek gedaan naar het gemiddeld elektriciteitsverbruik van een huishouden per jaar. Dat staat gelijk aan opslag van 100 terabyte. "Als we uitgaan van inactieve accounts die 10 gigabyte aan opslag hebben gebruikt, staan 10.000 accounts gelijk aan het elektra-verbruik van een huishouden per jaar."

Welke accounts worden verwijderd?

Als je je account nog wil redden van de ondergang, is het openen van een mailtje of het afspelen van een YouTube-video genoeg. School- en bedrijfsaccounts blijven wel gewoon bestaan. Het geldt alleen voor privé-accounts.

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Buigt lokale politiek in Berlicum voor boze inwoners die tegen azc zijn? 'Protest voelde intimiderend voor raadsleden'

In Berlicum werd afgelopen maand verhit gesproken over een mogelijk azc, met een intimiderend protest tijdens een raadsvergadering als kookpunt. Het plan lijkt hierna in de koelkast gezet: is de gemeenteraad gezwicht voor geweld? "Het is heel complex."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'
Een metro-toestel van vervoersbedrijf RET
Bron: ANP

Om het overvolle stroomnetwerk te ontlasten, wordt gezocht naar creatieve oplossingen. Minister Sophie Hermans en staatssecretaris Chris Jansen sluiten vandaag een 'netcongestiedeal' met de ov-sector om netcongestie tegen te gaan.

Elektrische auto's, zonnepanelen, warmtepompen: ons stroomnetwerk is overvol. Netcongestie wordt dat genoemd.

File op het net

"We kunnen spreken van file op het elektriciteitsnet", zegt energieanalist Sanne de Boer van de Rabobank. "Vergelijk het met de de snelweg. Als iedereen tegelijk wil invoegen, dan kan dat niet."

"Hetzelfde gebeurt op het stroomnet. De afgelopen jaren heeft iedereen meer elektriciteit verbruikt, en vaker op hetzelfde moment. Dat past niet."

Deal met de ov-sector

Om deze zogenoemde netcongestie te bestrijden, is de komende 15 jaar een investering van 195 miljard euro nodig, volgens het Rijk. In de tussentijd wordt er gezocht naar creatieve oplossingen.

Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei en staatssecretaris Chris Jansen van Openbaar Vervoer en Milieu sluiten daarom vandaag een 'netcongestiedeal' met de openbaar vervoerssector. Het idee is dat het openbaar vervoer gaat helpen om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen.

Bekijk ook

Efficiënter gebruikmaken van infrastructuur

"Op deze manier kunnen we efficiënter gebruikmaken van de infrastructuur die er al is", legt De Boer uit. "Openbare vervoersbedrijven maken gebruik van hun eigen elektriciteitsnetten. Op sommige momenten zijn die kabels hard nodig, bijvoorbeeld in de ochtend- en avondspits", legt ze uit.

"Maar wanneer er minder openbaar vervoer rijdt, kunnen de kabels gebruikt worden om auto's of elektrische bussen op te laden. Hier hoef je dus geen extra kabels voor in de grond te leggen."

Idee op een bierviltje

Het Rotterdamse ov-bedrijf RET is al volop bezig met duurzaam gebruik van energie. "Naast het delen van ons stroomnet, hebben we nu ook een batterij in de buurt van de Erasmusbrug geplaatst", vertelt technicus Leo Vliegenthart van de RET.

"5 jaar geleden heb ik het idee op een bierviltje geschreven. Het woord 'netcongestie' bestond toen nog niet eens."

Bekijk ook

Batterij die werkt als powerbank

"Op het moment dat er een tram voorbij rijdt, en die remt, dan levert die tram energie terug aan de batterij. De batterij wordt op deze manier continu opgeladen en werkt kostenefficiënt", legt Vliegenthart uit. "De batterij fungeert als powerbank."

De opgeslagen stroom kan weer gebruikt worden om andere voertuigen op te laden. "Op deze manier proberen wij de 'file' op het stroomnet te omzeilen en dragen wij 20 tot 25 procent bij aan de laadsector van Rotterdam."

Alleen geschikt voor kleine hoeveelheden

Maar ondanks de voordelen van zo'n batterij blijft energieanalist De Boer sceptisch. "Batterijen zijn zeker functioneel", zegt ze. "Maar ze nemen ook veel ruimte in."

"Bovendien zijn batterijen alleen geschikt om kleine hoeveelheden energie voor korte tijd op te slaan", vervolgt ze. "Helaas kunnen we de overtollige zonnestroom van de zomer niet bewaren tot aan de winter."

Bekijk ook

Klein deel van de oplossing

Volgens De Boer is het getekende convenant tussen het Rijk en de ov-sector niet de hele oplossing voor netcongestie. "We moeten niet verwachten dat we hierdoor uit de problemen zijn. Het is ook nodig om de netten te verzwaren, maar dit kost veel tijd en geld."

"Slimmer gebruikmaken van de infrastructuur die we hebben, is een 'no-brainer'. Maar het blijft een klein deel van de oplossing."

'Overgebleven' stroom van trams en metro's ergens anders gebruiken om elektriciteitsnet te ontlasten? 'Deel van oplossing'

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant