radio LIVE
meer NPO start

Advocaat Willem Holleeder: 'Ooit minister van justitie worden lijkt me interessant'

Advocaat Willem Holleeder: 'Ooit minister van justitie worden lijkt me interessant'
Advocaat Sander Janssen aan de Kralingse plas
Bron: EenVandaag

Het afgelopen jaar werd Willem Holleeder in de zwaar beveiligde Bunker bijgestaan door Sander Janssen. De advocaat blikt terug op de historische liquidatiezaak en spreekt zijn ambities uit voor de toekomst: "Minister van justitie lijkt mij wel wat."

"Niet op dit moment hoor. Ik zeg ook helemaal niet dat iemand me als minister wil hebben. Het is hoog gegrepen, maar het lijkt me ooit wel interessant."

Voorlopig blijft Sander Janssen strafrechtadvocaat, maar of hij dat altijd blijft doen? “Ik sluit niet uit dat ik op een gegeven moment nog iets anders ga doen.”

De bekendste crimineel van Nederland

'De Neus', zoals de bijnaam luidt van Willem Holleeder, stond dit hele jaar terecht voor maar liefst zes onderwereldmoorden (2003-2006) in het Amsterdamse criminele milieu."Als je kijkt naar het directe bewijs in deze zaak, dan is dat er echt heel weinig. Al jarenlang wordt over Holleeder gezegd, ook door de politie: hij is de sleutelfiguur als het gaat om liquidaties. Tja, als dat beeld wordt neergezet dan gaan mensen er vanzelf in geloven. Hij mag de beroemdste boef zijn, hij is zeker niet de belangrijkste."

Voor Sander Janssen is Willem Holleeder verreweg de beroemdste cliënt die hij ooit heeft gehad. "Hij is de bekendste crimineel van Nederland. De naam Holleeder is bijna een soortnaam geworden. De maggi van de criminaliteit."

Ik heb echt niets met Holleeder meegemaakt waarbij ik me onprettig heb gevoeld.

Manipulatief gedrag

Willem Holleeder is ook een man die bekend staat om z'n manipulatieve gedrag. Een criminele intrigant die in het verleden ook z'n advocaten flink in de tang zou hebben gehad. Sander Janssen zegt daarover: "Ik heb echt niets met Holleeder meegemaakt waarbij ik me onprettig heb gevoeld. Het is een man met karakter, die weet wat hij wil. Natuurlijk heb je soms stevige discussies. Ik ben zelf ook niet zo makkelijk."

Een voorbeeld van zo'n discussiepunt waren de telefoontjes van de liquidatieverdachte vanuit de EBI in Vught naar het kantoor van Janssen, toen hij net was begonnen met de verdediging van Holleeder: "Holleeder spreekt helemaal niemand. En dus belt hij graag. Zelf ben ik niet zo'n beller. Dus zeker in het begin van onze samenwerking vond ik zo'n telefoongesprek dan lang duren. Ik heb op een gegeven moment gezegd: nu is het mooi geweest, ik hang op. Een week later deed Holleeder precies hetzelfde. Dat vind ik humor. Dan weet je: met deze man kan ik goed samenwerken."

100 euro per uur

Zo'n veertig à vijftig uur per week werkt Janssen, samen met collega-advocaat Robert Malewicz, bijna fulltime aan de verdediging van Willem Holleeder. Tegenover EenVandaag onthult Janssen dat hij een vaste vergoeding krijgt van 100 euro per uur, betaald uit de rechtsbijstand van de overheid. "Als Holleeder mij zélf zou moeten betalen dan zou hij forse geldbedragen over de loop van vele jaren aan mij moeten overdragen. Terwijl het OM het vermeende criminele geld van Holleeder nooit heeft kunnen traceren. Ik zou dus ook niet weten waarvan hij dit zou moeten betalen."

De zaak-Holleeder betekent voor Janssen een jarenlange inkomensgarantie. In tegenstelling tot 'n aantal van z'n collega's. Met name sociaal advocaten houden hun praktijk door recente bezuinigingen op de rechtsbijstand maar moeilijk overeind. Maar ook strafrechtadvocaten krijgen het steeds lastiger, zegt Sander Janssen: "We beseffen ons allemaal: het is publiek geld en daar moet je voorzichtig mee omgaan. We hoeven daar geen Bentley van te rijden of een villa te kopen. Maar je moet als advocaat ook niet gedwongen worden om verliesgevend of gratis te werken."

Kritiek op bezuinigingen rechtsbijstand

Janssen heeft dan ook flinke kritiek op minister Sander Dekker die de forse bezuiniging op de rechtsbijstand namens het kabinet Rutte-III heeft uitgevoerd: "Het is natuurlijk een gotspe dat Sander Dekker zich nota bene minister voor Rechtsbescherming noemt. Breek me de bek niet open! Als dit zo doorgaat, zullen advocaten gaan zeggen: 'Ik stop met die bijstand'. Dan gaan rechtszaken vastlopen en liggen justitiële onderzoeken stil."

Ambities

Janssen weet nog niet of hij voor altijd advocaat wil blijven. "Wie weet ga ik ooit nog weleens iets anders doen. Lesgeven aan de universiteit bijvoorbeeld. Maar minister van Veiligheid en Justitie worden lijkt me ook wel wat." De ambitie is er maar van een carrièreswitch is nu nog geen sprake. "Ik zeg ook helemaal niet dat iemand me wil hebben. Het is hoog gegrepen en je moet natuurlijk altijd voorzichtig zijn om zo'n voornemen uit te spreken. Maar het lijkt me zeker interessant."

info

Het Holleeder-proces

De zaak tegen Willem Holleeder nadert ondertussen z'n ontknoping. In februari formuleert het OM de strafeis en in maart houden Janssen en Malewicz een dagenlang pleidooi. De uitspraak tegen "De Neus" wordt in juli 2019 verwacht.

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Geen bus meer in de avond of op zondag: reizigersvereniging noemt bezuinigingen ov 'desastreus'

Geen bus meer in de avond of op zondag: reizigersvereniging noemt bezuinigingen ov 'desastreus'
Een bus van de Haagse vervoersmaatschappij HTM
Bron: ANP

De bezuiniging van 335 miljoen euro op het openbaar vervoer, die het kabinet volgend jaar wil doorvoeren, heeft mogelijk ingrijpende gevolgen voor het busvervoer. Dat zegt reizigersvereniging Rover.

Rover bracht voor het busvervoer in kaart wat de bezuinigingen voor gevolgen kunnen hebben. De scenario's die daaruit volgen, kun je 'extreem' noemen. Samengevat: of de prijzen gaan flink omhoog, of er wordt een grote hap uit de dienstregeling genomen, of het wordt een combinatie van beide.

Veel onduidelijk

"Vooropgesteld: de werkelijke gevolgen weet nu nog niemand", zegt directeur Freek Bos van Rover. "Het zou bijvoorbeeld ook kunnen dat er geen enkele bus minder gaat rijden, maar dat de kaartjes 25 procent duurder worden."

Hij vervolgt: "Of de kaartjes worden 15 procent duurder en een relatief klein deel van de bussen en trams wordt geschrapt."

Scenario's van bezuinigingen op openbaar vervoer

Helemaal geen bus meer

Rover maakte per provincie scenario's: welke hap moet er uit de dienstregeling worden genomen als er geen forse prijsstijgingen zouden komen om de bezuiniging mee te dekken? Het zijn minimale varianten, maar zelfs die zijn al 'zeer ingrijpend' te noemen. "Op zondag helemaal geen bus meer, bijvoorbeeld. En er zijn ook regio's waar je er rekening mee moet houden dat daar 's avonds geen bus meer rijdt", vervolgt Bos.

Rover gaat nu het publiek vragen welk scenario er in hun regio zeker niet gekozen mag worden. Op de website van de reizigersvereniging kun je je provincie kiezen en je mening geven over de toekomst van het openbaar vervoer daar.

Terugdraaien

Bos legt zich nog niet neer bij de zwarte scenario's, benadrukt hij. "Wij hebben de gevolgen in kaart gebracht, omdat het kabinet dat niet heeft gedaan. De bezuiniging is in principe al ingeboekt, maar in september is er gewoon weer een miljoenennota. En dan kunnen ze het weer terugdraaien."

Een vervoerregio die hard wordt geraakt door de plannen van het kabinet, is de Metropoolregio Rotterdam Den Haag: hier moet maar liefst 72 miljoen euro op het openbaar vervoer bezuinigd worden.

Bekijk ook

Administratieve fout

Een deel van de landelijke bezuinigingen zijn het gevolg van een 'administratieve fout', gaf het kabinet in april toe. Het gaat om 110 miljoen euro die wordt bezuinigd op de zogenoemde Brede Doelgroepuitkering Verkeer en Vervoer (BDU). Dat is een financiële bijdrage die provincies en stadsregio's jaarlijks ontvangen van het ministerie voor de uitvoering van verkeer en vervoer op lokaal en regionaal niveau.

Dat de bezuinigingen toch worden doorgevoerd, leidt tot boosheid bij Jeffrey Keus. Hij is wethouder in Leidschendam-Voorburg en portefeuillehouder ov-exploitatie van de Metropoolregio Rotterdam Den Haag.

Desastreus

"Het kan gebeuren dat je een fout maakt. Maar dan ga je hem ook herstellen. De fout is wel erkend, maar hij is niet hersteld. En dat maakt dat wij nu behoorlijk veel problemen hebben in deze regio. Uiteindelijk moeten we het openbaar vervoer voor onze inwoners op een goede manier regelen. Zonder deze middelen gaat dat echt een stuk moeilijker."

Het schrappen van buslijnen vindt Keus niet wenselijk, maar uitsluiten kan hij het niet. "En ja, dat zou wel echt desastreus zijn, ook voor mensen die afhankelijk zijn van deze bussen."

Bekijk ook

Geen herstel van fout

Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat verwijst in een reactie naar een Kamerbrief van 25 april. Daaruit bijkt dat staatssecretaris Chris Jansen de administratieve fout niet gaat herstellen. Hij wijst erop dat de coalitiepartijen daar in de Voorjaarsnota geen geld voor hebben vrijgemaakt.

"Helaas heb ik moeten concluderen dat er bij de Voorjaarsnotabesluitvorming geen middelen beschikbaar zijn gekomen voor het compenseren van het effect van de generieke korting op specifieke uitkeringen op de BDU. Ik blijf hierover in gesprek met de regio om te bezien op welke wijze kan worden gezorgd dat het openbaar vervoer in de vervoerregio's betrouwbaar, comfortabel en betaalbaar blijft."

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Kersentelers zijn bang voor minder oogst door suzuki-fruitvlieg: 'Het is 2 voor 12'

Kersentelers zijn bang voor minder oogst door suzuki-fruitvlieg: 'Het is 2 voor 12'
Kersenteler Arie Hakkert maakt zich zorgen om zijn oogst
Bron: EenVandaag

Nederlandse kersentelers maken zich zorgen om hun oogst dit jaar. Ze zijn bang dat die ten onder gaat aan de 'suzuki-fruitvlieg'. De oogst is volgens de telers nog te redden, maar dan moet het gewilde bestrijdingsmiddel wel op tijd goedgekeurd worden.

De kersentelers wachten op een verlossend bericht van landbouwminister Femke Wiersma. Zij moet bepalen of gebruik van het bestrijdingsmiddel Tracer dit jaar wordt toegestaan, En dat wordt nog spannend, want toenmalig minister Piet Adema zei vorig jaar dat het toen de laatste keer was dat een uitzondering gemaakt werd voor het bestrijdingsmiddel.

Al 10 jaar uitzondering

Het bestrijdingsmiddel Tracer is namelijk nog altijd niet goedgekeurd door het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb). Die instantie beoordeelt of een bestrijdingsmiddel gebruikt mag worden.

Zolang het Ctgb zijn oordeel nog niet heeft gegeven, kan de verantwoordelijk minister een vrijstelling voor gebruik geven. En dat gebeurt in dit geval al 10 jaar op rij.

Bekijk ook

Perfect jaar voor kersen

Kersenteler Arie Hakkert uit de Betuwe vertelt dat het tot nog toe een perfect jaar is voor de kersenteelt: "We hebben prachtig weer gehad in de bloeiperiode. Weinig nattigheid en de temperatuur was goed. Dus we verwachten een goede oogst dit jaar."

Volgens Arie is de ideale temperatuur voor de kers tussen de 20 en 25 graden. De kersen hangen er nu nog groen bij, maar uiteindelijk krijgen ze de bekende rode kleur. "We hopen half juni te beginnen met oogsten. De kersen zullen waarschijnlijk begin juni een gele kleur krijgen en gaan dan over naar rood."

Suzuki-fruitvlieg

Maar ondanks dat het zo'n goed jaar is voor de kers, is Arie bang voor zijn oogst. De Nederlandse kers heeft er sinds een jaar of 10 namelijk een nieuwe vijand bij: de suzuki-fruitvlieg. Een beestje dat oorspronkelijk afkomstig is uit Zuidoost-Azië en in 2008 voor het eerst werd opgemerkt in Europa.

Vooral kersentelers hebben last van de fruitvlieg. "Deze fruitvlieg kan door de schil van het fruit kruipen en legt daar eitjes onder. Daar komen larven uit die de vrucht van binnenuit opeten. Vervolgens gaat de vrucht rotten en is die onverkoopbaar", legt onderzoeker Herman Helsen uit.

Kersentelers zijn bang voor verlies oogst door suzuki-vlieg: 'Het is 2 voor 12'

Net niet voldoende

Kersenteler Arie gebruikt nu een speciaal net om de fruitvliegjes buiten te houden: "Het is een heel fijnmazig net waar in principe geen vliegjes doorheen kan komen. Het hele veld moet ermee worden ingepakt."

Maar alleen een net is niet voldoende, vertelt hij: "De suzuki-fruitvlieg is zo klein dat het 'm toch lukt om ergens binnen te komen. Bovendien moeten we nog steeds zelf bij de kersen kunnen. Dus als het net omhoog gaat of waait, gaat de fruitvlieg ook naar binnen."

Wesp tegen vlieg

In een lab van de Wageningen University & Research (WUR) wordt daarom gewerkt aan een andere oplossing, namelijk de sluipwesp. Dat is een natuurlijke vijand van de suzuki-fruitvlieg, vertelt onderzoeker Helsen. "De sluipwesp legt haar eieren in de larven van de suzuki-fruitvlieg en kan zo de enorme toename verminderen."

Toch is de sluipwesp vooralsnog geen vervanging voor het bestrijdingsmiddel. "We hebben er nu enkele honderden, daar kunnen we de oogst niet mee redden", zegt Helsen. En dus wacht kersenteler Arie in spanning af op het besluit van Landbouwminister Wiersma. "Als we het middel niet meer krijgen, dan is het einde kersenteelt. Het is echt twee voor twaalf."

Bekijk ook

Vragen? Stel ze!

Heb je nog vragen of wil je reageren? Stuur ons dan hier een berichtje in onze chat. Elke donderdag vertellen we in de Doe mee-nieuwsbrief wat we met alle reacties doen. Wil je die in je mail? Meld je dan hier aan.

Ook interessant