
Satire is back!
De spanning was opnieuw te snijden voor het debat Hillary-Obama dinsdag. Absolute topper was Hillary's verwijzing naar een satirisch stukje in de Saturday Night Live show waar journalisten in zwijm vielen uit adoratie voor Obama.
Hier is een reportage over het bewuste stukje:
En Hillary's reactie tijdens het debat dinsdag...
Het debat zelf was erg interessant, niet zozeer omwille van de inhoud (er waren amper inhoudelijke verschillen tussen de kandidaten), maar des te meer voor de stijl. Het debat leverde geen afgetekende winnaar op, wat algemeen beschouwd wordt als een loss voor Hillary. Zij was namelijk net diegene die Obama uitdaagde om meer debatten aan te gaan om hem aan te pakken op "inhoud".
Op nagenoeg alle punten was het een break-even, misschien NAFTA (North American Free Trade Agreement) en Irak uitgezonderd.
Hillary liet zich vroeger heel erg positief over uit over NAFTA en nu draait ze hier helemaal over bij. Ze heeft echter wel helemaal gelijk als ze stelt dat NAFTA in bepaalde regio's voor veel extra jobs zorgde, terwijl andere regio's er net het slachtoffer van werden. Jammergenoeg voor haar zijn het net de regio's die banen verloren hebben die moeten kiezen volgende week. En daar haal je dus geen stemmen met een (gematigd) positief verhaal over handelsakkoorden zoals NAFTA. Beide kandidaten zaten op dezelfde lijn: NAFTA moet opnieuw onderhandeld worden.
Ook de standpunten over Irak en buitenlandse "ervaring" zijn gekend. Het verschil is nu vooral dat Obama zich verdedigd door te beklemtonen dat hij diegene was die de juiste "judgement", inzicht of oordeel, aan de dag legde toen het aankwam op posities innemen over Irak of Pakistan. En Hillary, de grote buitenlandspecialist, kon niet op de naam komen van de nieuwe Russische president (to-be), Medvedev. Maar ach, who cares?
Vraag is nu wat er gebeurt als Hillary geen grote doorbraak maakt volgende week. Het is dan aan de zogeheten "superdelegates", niet verkozen partijbonzen (het partij establishment), om de knoop door te hakken. Zij zullen gegarandeerd kiezen voor de kandidaat die de meeste kans heeft om McCain te verslaan. En daar zien de odds er beter uit voor Obama dan voor Hillary.
Strategisch gezien heeft Hillary niets te winnen door er de brui aan te geven. Ze kan bijvoorbeeld in de race blijven en zich vooral focussen op de Republikeinen ipv Obama (er van uitgaande dat ze niets te verliezen heeft). Enkel indien ze zich beter kan gaan positioneren in de nationale polls als diegene die McCain kan verslaan heeft ze nog een waterkans om de nominatie binnen te halen. Maar het wordt wel erg moeilijk nu.
New York, 28 februari 2008
Robin (31) komt uit Vlaanderen en verhuisde medio 2006 naar New York. Hij werkt bij een financiële instelling en woonde voordien in Amsterdam, Bussel, Toronto en Valencia. Robin is van opleiding jurist in Internationaal Recht, studeert momenteel Global Affairs aan NYU en is actief bij organisaties zoals de United Nations Association in New York.