AVROTROS

Balkenende en Wilders in angsthazenrace

Angst lijkt te regeren in ons land deze dagen. Wilders die mensen bang maakt met gruwelijke beelden van executies. Onze premier die in steenkolenengels een persconferentie geeft, in de hoop dat alle radicale moslims ter wereld hem horen zeggen dat hij de film van Wilders veroordeelt. Het Binnenhof dat wordt afgesloten terwijl er niemand maar in de buurt is die van plan was dat plein op te lopen. Ambassades die de Nederlandse vlag niet durven uit te hangen. Een minister van Staat die (voordat hij de film ook maar heeft bekeken) vindt dat de film verboden moet worden door de regering. Want de gevolgen zouden niet te overzien zijn. De minister van Binnenlandse Zaken die alle burgemeesters een brief stuurt om voorbereid te zijn op ernstige ongeregeldheden als de film uitkomt.

Is dit nu de VOC mentaliteit waar Balkenende het ooit over had? Is dit de houding waar mannen als Michiel de Ruyter in de zeventiende eeuw groot mee werden? Lijkt me niet. Als die VOC-ers en oorlogsadmiralen net zulke angsthazen waren als de politieke leiders van nu dan hadden we die Gouden Eeuw wel kunnen vergeten. Niet dat ik wil pleiten voor de terroristische houding van de meeste admiralen hoor. Want die streken heus niet de vlag uit de mast als er iemand aan kwam varen die misschien wel eens iets kwaads van zin kon zijn. Onthoofden of kielhalen was toen ook in de Nederlandse cultuur nog vrij populair zal ik maar zeggen.

Maar goed, dat vergt allemaal misschien wat meer uitleg omdat de meesten onder ons volgens recent onderzoek niet eens weten wanneer de Gouden Eeuw was, en meer dan de helft van ons noemt volgens datzelfde onderzoek 'massa immigratie' de grootste fout uit de vaderlandse geschiedenis. Waarschijnlijk zijn de mensen die dat zeggen bang. Bang gemaakt door de film van Wilders? Of bang gemaakt door de overspannen reacties van de regering op die film (die indirect weer een steunbetuiging aan Wilders zijn omdat ze bevestigen dat we bang moeten zijn voor radicale moslims)? Wie het weet mag het zeggen. Angst is in ieder geval het sleutelwoord. Ieder land krijgt de leider die het verdient, zeggen ze wel eens. Na een vluchtende koningin dacht ik dat we het ergste wel gehad hadden. Maar ik wacht nu meer dan ooit op de nieuwe Michiel de Ruyter. Wacht u mee?

Advertentie via Ster.nl