AVROTROS

Veel zorgen over open grenzen voor Roemenen en Bulgaren

Acht op de tien mensen (79%) vinden het een slechte zaak dat Bulgaren en Roemenen vanaf 1 januari geen werkvergunning meer nodig hebben om in Nederland te werken en te wonen. Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag onder 21.000 leden van het EenVandaag Opiniepanel. 

De deelnemers denken dat door het openstellen van de grenzen het aantal arbeidsmigranten uit de Oost-Europese landen sterk zal toenemen.  Veel ondervraagden maken zich zorgen om de negatieve gevolgen hiervan.

Ze zijn vooral bang dat Nederlanders hun baan verliezen aan goedkope arbeidskrachten terwijl de werkloosheid nu al hoog is. Daarnaast zijn deelnemers ongerust over mogelijk crimineel gedrag en over het toenemen van de druk op sociale voorzieningen.

Ervaringen

Mensen die nu al ervaring hebben met arbeiders uit Bulgarije en Roemenië deelden hun verhaal met EenVandaag. Met name in sectoren zoals de bouw en de agrarische sector komt men in aanraking met deze migranten. Andere ondervraagden hebben ervaringen met Midden- en Oost-Europeanen thuis, bijvoorbeeld omdat ze klussers hebben ingehuurd. Een deelnemer zegt: "Wij huren graafploegen in, en daar zie je geen Nederlandse mensen meer want die zijn te duur. De onderkant van de arbeidsmarkt is dan ook de dupe."  Maar er is ook oog voor de andere kant van de medaille: "Ze komen om te werken, ook voor rotklussen. Ik werk in een slachthuis en daar wil geen Nederlander meer werken."

Oplossingen

In Groot-Brittanië, waar de komst van arbeidsmigranten uit onder andere Polen de nodige opschudding heeft veroorzaakt, heeft premier Cameron een voorstel gedaan. Migranten die langer dan 6 maanden werkloos zijn moeten volgens hem worden teruggezonden naar het thuisland. Minister Asscher van Sociale Zaken en Werkgelegenheid noemde dit eerder een 'interessante gedachte'. 85 Procent van de ondervraagden is het daarmee eens. Veel deelnemers aan het onderzoek maken zich ook zorgen over de mogelijke uitbuiting van arbeidsmigranten. Ze wijzen er op dat deze goedkope werknemers soms worden onderbetaald, of dat ze met te veel mensen in één ruimte moeten wonen. Zo'n 87 procent wil dan ook dat de politiek strenger controleert op uitbuiting van Bulgaren en Roemenen. Niet alleen voor de migranten zelf, maar ook omdat de uitbuiting voor overlast zorgt bij buurtbewoners. 

Over dit onderzoek

Aan het onderzoek deden 21.000 leden van het EenVandaag Opiniepanel mee. Het onderzoek vond plaats van  13 december tot en met 20 december 2013.

Het EenVandaag Opiniepanel bestaat uit ruim 50.000 mensen. Zij beantwoorden vragenlijsten op basis van een online onderzoek. De uitslag van de peilingen onder het EenVandaag Opiniepanel zijn na weging representatief voor zes variabelen, namelijk leeftijd, geslacht, opleiding, burgerlijke staat, spreiding over het land en politieke voorkeur gemeten naar de Tweede Kamerverkiezingen van 2012.

Panelleden krijgen ongeveer één keer per week een uitnodiging om aan een peiling mee te doen. Op de meeste onderzoeken respondeert 60 tot 70 procent van de panelleden.