
De jacht op de foto
Niet alleen de redactie, maar ook de internetredactie was gisteren vol van Cho Sueng-Hui, de moordenaar van de 32 Virginia-Tech-studenten en zichzelf. Het zijn van die dagen dat het nieuws je opslokt: niet alleen vanwege de dramatische gebeurtenis op zich, maar te meer vanwege de manier waarop zo'n dag verloopt.
Haast om het uur is er sprake van weer een nieuw nieuwtje: Geluiden over verwijten aan het adres van de universiteit (de communicatie naar studenten zou veel te laat op gang gekomen zijn). De Aziatische komaf van de dader. Zijn -vermeende- motieven (liefdesverdriet). Er gaat een verslavende werking vanuit. Je nieuwsgierigheid draait overuren.
Wachten op het ANP volstaat op zo'n moment niet; De site van Virginia Tech wordt nauwlettend in de gaten gehouden. Ook de sites van BBC, CNN en FOX krijgen om het half uur aandacht. Wie is de man?, is de vraag die onuitgesproken maar voelbaar de redactie beheerst. Halverwege de dag worden zijn personalia bekend gemaakt. Cho Sueng-Hui. Zuid-Koreaan. Slechts 23 jaar. Maar als we dan toch in een beeldcultuur leven, willen we ook zijn foto! We willen ZIEN wie deze brute moordenaar was. In de hoop dat we begrijpen wat voor 'n persoon in staat is zoveel leed te veroorzaken. In de hoop dat het geruststelt?
Het duurt allemaal lang. Collega Joost Blokzijl surft als een idioot over het net en belandt uiteindelijk op een site van Kasa, een studievereniging van Aziatische studenten van -jawel- Virginia Tech."Ze moeten 'm daar haast wel kennen," vermoedt hij. "Hé, er is een chatroom!"
"We're going in," grap ik, volledig content met deze 'doorbraak'. We blijken echter niet alleen: naast een student die het lollig vindt om morbide grappen uit de halen (hij chat onder de naam Cho Sueng-Hui) vinden we er ook iemand met de naam: 'German tv'. Een klein gevoel van concurrentie borrelt op, en we hadden al geen tijd te verliezen.
Joost: Did anyone here knew this murderer?
....
Joost: Did anyone here knew this Cho-guy?
En dan, repons!
Jinx: Meet me IM.
IM betekent privé (Instant Message?) en we twijfelen geen moment.
Joost: What can you tell us?
De knipperende cursor onderstreept de spanning van het moment. We staren er obsessief naar, in afwachting van het moment dat hij in beweging komt. Zou hij de foto hebben? Was hij misschien bevriend met Cho?
Jinx: Are you a journalist?
Joost: Yes, yes. Dutch tv.
Jinx: ...
Joost: So, what can you tell us? Did you knew him?
Jinx: No.
Grrrrr%#$^Q%#&^#
Joost: So why did you invite me to IM you?
Jinx: It's just amazing to find out how many reporters have found us...
Gelukkig levert het forum uiteindelijk toch iets op. En niet veel later wordt een 'officiële' foto vrijgegeven door de persbureaus.
Na een zoektocht van een uur of zes kunnen we eindelijk zien -en vooral laten zien- wie Cho was. Een fijn idee, want een dader zonder gezicht houdt te veel vragen in stand. En bij dergelijke onmenselijke gebeurtenissen zijn er al vragen genoeg.